T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İZMİR / BALÇOVA - Halk Eğitim Merkezi

Haberler

Şbt

Şbt

Belirli zaman dilimlerinde emlak danışmanlığı kurslarımız açılmaktadır. Kimlik belgenizle müracaat edebilirsiniz.

Şbt

5 Mart - 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek kurslarımızda okuma yazma öğrenmek için Balçova Halk Eğitim Merkezine ve tüm okullarımıza başvuru yapabilirsiniz.

Kimliginizle başvurmanız yeterlidir.

Kas

Kas

2017-2018 Eğitim Öğretim Dönemi kurslarımız başlamıştır.Kurslarımıza başvurular devam etmektedir.

Ekm

FİLOGRAFİ KURSLARIMIZ ACILIYOR... KAYIT İÇİN İNTERNET SİTEMİZİ KULLANABİLİR VEYA BİZZAT GELEREK KAYIT OLABİLİRSİNİZ.

 

Filografi Nedir?

Filografi ahşap bir zemin üzerine çakılmış çiviler arasından teller geçirilerek belli örgü teknikleri kullanılarak çeşitli desenler meydan getirilmesi sanatıdır. Bu sanat Orta Doğu´da doğmuş batıya ve uzak doğuya yayılmıştır. Ülkemizde pek tanımayan bu sanat, zorluğu, sabır gerektirmesi nedeni ile az uygulanmakta olup bütün dünyada unutulmak üzeredir. Günümüzde bu sanatın ustalarından biri olan Saim Devrilmez bu sanatın ruh dinlendirici olması ve olumlu psikolojik etkilerinden dolayı Amerika´da evlerde de verildiğini söylüyor. 

Nasıl Yapılıyor? 

Filografi sanatçısı önce kafasında bazı motifler tasarlıyor. Daha sonra bu motifleri oluşturmak için tahta panolar üzerine bildiğimiz çivilerini belli bir düzene göre çakıyor. Bu çiviler boyanıp verniklendikten sonra, çivilerin arasından çeşitli renklerde iplikler sıkıca geçirilerek önceden tasarlanmış motifler ortaya çıkarılıyor. Ancak bu iplik geçirme de bir ustalık gerektiriyor. Öyle rasgele bütün çivilerden aynı şekilde iplikleri geçirirseniz hiçbir şey elde edemiyorsunuz. Ayrıca bu ipliklerin hem sağlam hem kolay temizlenebilir olması ve hem de temizleme esnasında renklerinin solmaması gerekiyor. Gerek tahta panonun ve gerekse kullanılacak ipliklerin rengi önceden sanatçı tarafından tasarlanıyor. Seçilen renklerin hem birbirine uyumlu olması hem de motifi ortaya çıkaracak şekilde olması gerekiyor. Yani ne renkler birbiri arasında boğulacak ne de çok fazla zıt renkler kullanılarak insan gözü rahatsız edilecek. Burada bütün iş sanatçının yaratıcı yeteneğine ve ustalığına kalıyor. 

Ne işe yarıyor? 

Panolar evlerde, işyerlerinde dekoratif amaçlarla kullanılıyor. Para ile de satılıyor ama bu işin hareket noktası hobi olması. O kadar titiz çalışmak gerekiyor ki, verilen emek göz önüne alınırsa maddi kazanç içen yapılamayacak bir sanat. 

Haz

Balçova Halk Eğitimi Merkezi Yıl Sonu Şöleni Ekonomi Üniversitesi Konferans Salonunda Balçova Kaymakamımız Syn. Süleyman ÖZÇAKICI, Daire amirleri ve vatandaşlarımızın katılımıyla yapılmıştır. Emeği geçen kursiyer ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Haz

2016-2017 Eğitim Öğretim yılında kursiyerlerimizin yaptığı çalışmalar yıl sonunda Balçova Termal Tesisleri Kardelen Sergi Salonunda sergilenmiştir. Emeği geçen kursiyer ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

May

Kurslarımıza katılan kursiyerlerimiz tarafından hazırlanan YIL SONU SÖLEN´imize bekleriz.

 

Yer : Ekonomi Üniversitesi Konferans Salonu

Tarih :  16 Mayıs 2017

Saat : 19:30

May

Kurslara katılan kursiyerlerimizin yer aldığı Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müzigi YIL SONU KONSERİ´mize bekleriz

 

Yer : Ekonomi Üniversitesi Konferans Salonu

Tarih : 10 Mayıs 2017

Saat : 19:30

May

Yıl sonu sergi açılışımıza bekleriz.

 

Tarih : 16 - 17 Mayıs

Yer : Balçova Termal Tesisleri Kardelen Salonu

Açılış : 16 Mayıs 2017 Saat : 11:00

Nis

Sergimiz; Balçova Kaymakamı Sayın Süleyman ÖZÇAKICI, Balçova Ak Parti ilçe başkanı Sayın Avukat Evrim ÖZEN, Balçova İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Erhan ATİLLA ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının müdürlerinin katılımı ile açılmıştır.

Nis

Balçova Halk Eğitimi Merkezi´mizin 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yetişkin Psikiyatri Bölmünde yatan hastalara açılan kurslara katılan kursiyerlerimizin hazırladığı resim sergisi büyük bir çoşkuyla açıldı. 

Mrt

Engelli bireylerimiz icin İnciralti Engelliler Merkezi´nde kurslarimiz devam etmektedir. 

Ock

Kurumumuzun açmış olduğu Emlak Danışmanlık kursunu 64 öğrencimiz başarıyla tamamlamış olup,Kaymakamımız Süleyman ÖZCAKICI, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Erhan ATİLLA, İlçe Milli Eğitim Şube müdürlerimiz ve diğer müdürlerimizin katılımıyla sertifika töreni düzenlenerek başarılı olan tüm öğrencilerimize sertifikaları verilmiştir.